Cena paneli – od czego zależy?

Cena paneli – od czego zależy?

Jak to jest, że jedne panele podłogowe kosztują 30 zł za m2 a inne nawet koło 100 zł? Co wpływa na ich cenę i dlaczego cena nie zawsze idzie w parze z jakością?

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na cene naszej podłogi to grubość podłogi. Grubość paneli waha się od 7 do 12 mm. Oczywiście im grubsze panele, tym bardziej wytrzymałe a im bardziej wytrzymałe tym..droższe.

Kolejnym, niezwykle istotnym kryterium, który ma wpływ na cenę, jest tzw. klasa użyteczności paneli. Określa się je w 6 kategoriach: 21,22 i 23 oraz 31,32,33. Jakodczytywać znaczenie tych cyfr? Pierwsza z wymienionych liczb oznacza rodzaj pomieszczenia, w którym należy układać panele: 2 oznacza mieszkania, a 3 to pomieszczenia użyteczności publicznej, intensywnie użytkowane. Druga cyfra w każdej z liczb określa poziom natężenia ruchu w danym pomieszczeniu od najniższego (1) do najwyższego (3).

Oczywiscie nie możemy zapomnieć o ścieralności paneli. Im wyższa klasa ścieralności tym panele droższe. Ścieralność oznacza się po przez oznaczenie AC1 do AC6. Także sama struktura paneli jest istotna. Niektóre np. Będą bardziej odporne na wilgoć niż inne, lub będą mniej skrzypiące.

020podlogaTorlys4e71b8f4f3819

Warto także pamiętać, że panele mają też swoje trendy. Jeśli akuratnie w modzie będą podłogi winylowe o ciemnym odcieniu, to możliwe, że ceny paneli w ciemnych barwach również skoczą do góry.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *